Izobraževanje za pedagoške delavce
PROSTOR, TRAJNOST IN PODNEBNE SPREMEMBE.
VKLJUČITEV TEM V REDNI POUK
Kdor druge uči, se vedno tudi sam kaj nauči.
Pomen kakovostno grajenega prostora in arhitekture želimo približati vsem, ki lahko to vedenje širijo naprej in s tem prispevajo k dvigu prostorskih vrednot, prostorske pismenosti in bivanjske kulture naše družbe. V aktivni program vzgoje in izobraževanja otrok in mladine o prostoru in arhitekturi na območju celotne Slovenije vabimo čim širši krog vzgojno-izobraževalnih zavodov in kulturnih ustanov. Pedagogom ponujamo vso potrebno podporo, od izobraževanj do gradiv.
Program je zasnovan kot interaktivna serija predavanj, delavnic in terenskega dela v obliki arhitekturnih sprehodov, ki ponudijo vstopno točko v izobraževanje s področja arhitekture, prostora in oblikovanja. Udeleženci v času trajanja programa (3 srečanja ob četrtkih) spoznajo osnove prostorskega načrtovanja ter pridobijo temeljne kompetence s področja presojanja in vrednotenja grajenega prostora, ki jih obdaja.
Cilj programa je udeležencem predstaviti enostavne načine, kako v svoje delo vključiti več izkustvenega učenja ter v razred vpeljati več vzgoje s področja arhitekture, oblikovanja in urejanja prostora.
Ciljna skupina izobraževanja so pedagoški delavci v vrtcih in osnovnih šolah, ki bodo pridobljeno znanje in tehnike prenašali naprej na svoje učence tekom rednih programov na svojih šolah oz. vrtcih.
Na naša izobraževanje se lahko prijavite preko sistema KATIS, kjer so razpisani termini za šolsko leto 2024/2025. Prijavljeni preko sistema KATIS prejmejo eno kreditno točko in ustrezno potrdilo o udeležbi. Izobraževanje poteka v prostorih Centra arhitekture Slovenije na Rimski cesti 1 v Ljubljani.
Za vse informacije, vprašanja in dogovore vam je na voljo Barbara Viki na telefonski številki 040 270 232 ali na elektronskem naslovu barbaraviki.subic (at) centerarhitekture.org.
Predavanja
Četrtek, 3. april 2025: Barva, tekstura in oblika v arhitekturi
predava izr. prof. dr. Tomaž Novljan (Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani)
Kaj je barva? Na to enostavno vprašanje ni enostavnega odgovora. Barva ni zgolj gosta tekočina, ki jo kupimo v (plastični) posodi. Ni zgolj košček nečesa, kar držimo v roki in pušča sled na papirju. Ni zgolj prah, ki ga lahko na različne načine apliciramo na različne površine. Barva torej ni zgolj fizična substanca ali pa svetloba, ki kot edina omogoča, da barvo sploh zaznavamo. Barva je fenomen, barva je vtis, barva je ena od sedmih likovnih prvin. Barva določa značaj prostora, je kulturni in simbolni kreator prostora ter eden od najbolj subtilnih regulatorjev ambientalnih lastnosti. Poleg velikosti, ki se z oddaljenostjo predmetov manjša, se spreminja tudi barvni vtis ter na ta način soustvarja občutek globine oziroma oddaljenosti. Barva je dragocena prostorska prvina, barvila pa so relativno zelo cenena. Ta diskrepanca velikokrat povzroči neprimerna uporabo ali celo zlorabo barve. Kje je rešitev? V neprestanem ozaveščanje o pomenih barve.
Četrtek, 10. april 2025: Učinkovita učna okolja
predava Primož Krašna (Zavod za šolstvo RS)
Učinkovita učna okolja izhajajo iz dveh ključnih predpostavk, ki se med seboj povezujeta in podpirata. Na eni strani vpiva na učinkovitost učnega procesa fizično učno okolje, ki z obliko in strukturo usmerja, spodbuja in vodi miselne procese na poti učenja. Druga predpostavka izhaja iz socialnega učnega okolja, ki nagovarja socialne in čustvene strukture posameznika. Za učinkovit učni proces potrebujemo torej smiselno opremljen in dobro organiziran učni prostor in varno vzdušje, ki spodbuja raznolike rešitve, možnosti tveganja ter razumevanja stranpoti in napak kot priložnosti za učenje in rast.
Četrtek, 17. april 2025: Psihologija prostora
predava prof. dr. Eva Boštjančič (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani)
Predavanje je namenjeno osnovnošolskim učiteljem. S tem predavanjem želimo učitelje seznaniti z osnovami psihološko-arhitekturnih pojmov ter poudariti, kako prostorsko oblikovanje vpliva na učno okolje, na naše bivanje, počutje, vedenje. Naš cilj je ozavestiti učitelje o pomenu arhitekture v izobraževalnih prostorih, jim predstaviti vlogo arhitekture v vsakdanjem življenju in poudariti, kako premišljeno oblikovanje prostora lahko izboljša učne izide, spodbuja dobro počutje ter krepi splošno blaginjo učencev, zaposlenih. Predavanje bo ponudilo praktične vpoglede in strategije za ustvarjanje spodbudnih, zdravih in vključujočih učnih okolij, s čimer želimo prispevati k ozaveščanju in umestitvi arhitekturnih pogledov v šolsko okolje. Na ta način bodo učitelji dobili ustrezne iztočnice, s pomočjo katerih bodo ozavestili vlogo in moč arhitekture v vsakdanjem življenju ter svoja spoznanja prenašali tudi na učence.
Termini izobraževanj za pedagoge
Termini izobraževanj za pedagoge
Izobraževanje za šole in vrtce
Četrtek, 3. april 2025: Barva, tekstura in oblika v arhitekturi
Četrtek, 10. april 2025: Učinkovita učna okolja
Četrtek, 17. april 2025: Psihologija prostora